Beyaz Saray: Gazze’de soykırım olduğuna inanmıyoruz

ABD yönetimi, İsrail’in 220 gündür saldırılarını sürdürdüğü ve resmi rakamlarla can kaybının 35 bini aştığı Gazze’de “İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığına inanmadığını” açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, basın toplantısında konuştu.

Sullivan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları için “Gazze’de olup bitenlerin bir soykırım olduğuna inanmıyoruz. Bu öneriyi kesin bir şekilde reddettiğimiz kayıtlara geçti” ifadelerini kullandı.

“Soykırım için niyete odaklanmayı içeren uluslararası kabul görmüş terimi kullanıyoruz” şeklinde konuşan Jake Sullivan, bu konuda Uluslararası Adalet Dİvanı’nda (UAD) İsrail’e karşı açılan soykırım davasında hukuki analizle desteklenen bir sunum yaptıklarını da kaydetti.

Sullivan öte yandan, İsrail’e saldırılarında sivillere zarar vermemek için daha fazla çaba göstermesi çağrısında bulunarak “İsrail’in masum sivillerin korunması ve refahını sağlamak için daha fazlasını yapabileceğine ve yapması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023’te 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD’de dava açmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x